clock menu more-arrow no yes

Filed under:

American Ninja Warrior Junior season two: Results of episode seven

The Ninjas led with their hearts heading into the next quarterfinals.

Universal Kids/Instagram

American Ninja Warrior Junior is on the cusp of its second quarterfinals episode. That meant it was the last chance for this group of Ninjas to qualify or take their place on the wildcard leaderboard. The young athletes led with their skills and their hearts as they drilled down on what needed to get done in each of their races.

Find out who’s moving on to the next quarterfinal and who topped out as the wildcards below!

9-10 year olds

Mentor: Barclay Stockett

Course:

  • Shrinking Steps
  • Little Dipper
  • Spider Walls
  • Block Run
  • Flying Squirrel
  • 13-foot Warped Wall with handholds at 10’ and 11’5”

Seeding round:

  • Josslyn Siembor vs Evelyn Schmitz
    Winner: Evelyn Schmitz
  • Kaleb Perez vs Jake Scionti
    Winner: Jake Scionti

Knockout round:

  • Josslyn Siembor vs Jake Scionti
    Winner: Jake Scionti
  • Evelyn Schmitz vs Kaleb Perez
    Winner: Evelyn Schmitz

Final showdown:

  • Jake Scionti vs Evelyn Schmitz
    Quarterfinalist: Jake Scionti

Wildcards:

  • Noah Daul and Zay Maningo

11-12 year olds

Mentor: Grant McCartney

Course:

  • Shrinking Steps
  • Little Dipper
  • Double Tilt Ladders
  • Block Run
  • Wingnuts
  • 13-foot Warped Wall, handhold at 11’5”

Seeding round:

  • Hunter Rowland vs Tiago Lima
    Winner: Hunter Rowland
  • Anavi Angst vs Asa Solberg
    Winner: Asa Solberg

Knockout round:

  • Hunter Rowland vs Anavi Angst
    Winner: Hunter Rowland
  • Tiago Lima vs Asa Solberg
    Winner: Asa Solberg

Final showdown:

  • Hunter Rowland vs Asa Solberg
    Quarterfinalist: Hunter Rowland

Wildcards:

  • Rebekah Cornwall and Andreas Johnson

13-14 year olds

Mentor: Meagan Martin

Course:

  • Floating Steps
  • Little Dipper
  • Crazy Cliffhanger
  • Block Run
  • Sky Hooks
  • 13-foot Warped Wall

Seeding round:

  • Evan Lavallee vs Addy Herman
    Winner: Evan Lavallee
  • Autumn Mathisen vs Gabby Romano
    Winner: Autumn Mathisen

Knockout round:

  • Addy Herman vs Autumn Mathisen
    Winner: Addy Herman
  • Evan Lavallee vs Gabby Romano
    Winner: Gabby Romano

Final showdown:

  • Addy Herman vs Gabby Romano
    Quarterfinalist: Addy Herman

Wildcards:

  • Kaden Lebsack and Emma Liskey

Next episode: Friday, April 10, at 6pm on Universal Kids