clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full results from the UNAA 2016 Championships

American Ninja Warriors led the competition.

The Ultimate Ninja Athlete Association (UNAA) held their 2016 Championships in Albuquerque, NM on August 6th. For the past year, Ninjas have been competing in Area and Regional Qualifiers in order to make it to this stage.

The event was jam packed with big name American Ninja Warriors, as well Ninjas we haven’t gotten to see on the course yet. There was serious cash on the line in the adult division, with first place taking home $10,000.

Jessie Graff took first in the ladies division, followed by Jesse Labreck. Jake Murray lead the men’s field, followed by Drew Knapp.

You can watch the full competition action above. The full results are below, followed by prize structure and course set up!

Results

Top 20 Guys

  1. JAKE MURRAY
  2. DREW KNAPP
  3. ADAM RAYL
  4. KARSON VOILES
  5. CASIDY MARKS
  6. JOE MORVASKY
  7. TED JUNG
  8. ZACH DAY
  9. ANDREW KARSEN
  10. JOSH COOK
  11. SEAN DARLING
  12. SCOTT WILLSON
  13. LUCAS GOMES
  14. GARRETT TAKACH
  15. ERIC MIDDLETON
  16. NICK KOSTRSKI
  17. MIKE MCCLURE
  18. JAMES BENNETT
  19. JUSTIN HILSTEN
  20. AMAURY HERNANDEZ

Top 20 ladies

  1. JESSIE GRAFF
  2. JESSE LABRECK
  3. MOLLY RENNIE
  4. VICTORIA STOCKETT
  5. SARA HEESEN
  6. EMILY DURHAM
  7. MCKINLEY PIERCE
  8. TAMMY MCCLURE
  9. PAIGE CHAPMAN
  10. MARY BETH WANG
  11. KATHERINE POTTORF
  12. ALENA DAWN
  13. KIM PROCTOR
  14. REBEKAH BONILLA
  15. JULIA THAXTON
  16. SANDY ZIMMERMAN
  17. JEN TAVERNIER
  18. YVETTE ONTIVEROS
  19. JESSICA LUCERO
  20. BRITTANY HANKS

AGE 14-17

  1. SETH ROGERS
  2. MATTHEW DAY
  3. AIDEN ISHII
  4. JOHNNY WILDER
  5. STEVEN RIMMASCH
  6. AMIR MALIK
  7. MATTHEW ILGENFRITZ
  8. TYLER BEHRLE
  9. ALEX BECKSTRAND
  10. DILLON ZINN
  11. SAM FARR
  12. STOCKTON SAMUELSON
  13. OWEN GALLAGHER
  14. LUKE DIERKS

Kids Results AGE 10-13

  1. GRAYSON RAMSEY
  2. ELIJAH BROWNING
  3. KADEN LESBACK
  4. BLANE GIBBS
  5. ISAIAH LITHERLAND
  6. RACHEL BROWN
  7. JASE HEINRICHS
  8. JUDE UTASH
  9. ETHAN ROGERS
  10. CARSON HARVEY
  11. ERIK STANCHFIELD
  12. CARTER FIELD
  13. HUNTER MOHS
  14. CALEB COPELAND
  15. TIMOTHY OKEEFE
  16. DANIEL ILGENFRITZ
  17. PAXTON DILWORTH
  18. LIAM MASON
  19. JAKE BLAEDE
  20. ARJUN DUBEY
  21. REESE WOOLLEN
  22. CALVIN WILLIAMS
  23. TYLER HAYMAN

Course set up

  • Log Steps - 12 logs of various heights (9" to 36" ) that you step on to get to the next obstacle.
  • Pipe Dream- 3 x 10 ft pipes that you climb , traverse and descend on.
  • Spider Transfer- Jumping spider with transfer from one set of walls to another using trampoline
  • The Cage grips- Chain link fence that you climb up one side and down the other to a grip junction
  • Elevated Slack Line - Standard slack line across 20ft with increased height at center
  • Floating Cliff Hanger - Cliff Hanger supported by chains
  • Flying Ring - ascending and descending horizontal bars that you swing a giant ring from peg to peg
  • Precision bars - bars spaced at specific intervals that you run across
  • Floating Peg Board- Standard peg boards running horizontally supported by chains
  • Vertigo - Rope to Salmon Ladder double transfer to ropes to platform FINISH

Prizing

  • 1st- $10,000
  • 2nd- $2,000
  • 3rd- $700
  • 4th - $500
  • 5th - $300